SATURDAY 28TH JULY 2001 EVENTS
click here to go to Staines Boat Club web site

 

EVENT 1: MENS SENIOR II EIGHTS

     1 MAIDENHEAD RC                                                 )RACE  96

                                                                     ) FINAL

     2 QUINTIN BC                                                    ) 15.12 

 

EVENT 2: MENS SENIOR III EIGHTS

     3 BURWAY RC                                           )RACE  65

                                                           ) S/FINAL

     4 PUTNEY TOWN RC                                      ) 13.39   )RACE 126

                                                                     ) FINAL

     5 MAIDENHEAD RC                                          BYE    ) 16.42 

 

EVENT 3: MENS NOVICE EIGHTS

     6 VESTA RC                                            )RACE  94

                                                           ) S/FINAL

     7 KINGSTON RC                                         ) 15.06   )RACE 128

                                                                     ) FINAL

     8 WEYBRIDGE R C                                          BYE    ) 16.48 

 

EVENT 4: WOMENS SENIOR II EIGHTS

     9 MAIDENHEAD RC                                       )RACE  66

                                                           ) S/FINAL

    10 VESTA RC                                            ) 13.42   )RACE 100

                                                                     ) FINAL

    11 STAINES/ROYAL HOLLOWAY                                 BYE    ) 15.24 

 

EVENT 5: WOMENS SENIOR III EIGHTS

    12 MAIDENHEAD RC                                                 )RACE  41

                                                                     ) FINAL

    13 THAMES RC                                                     ) 11.00 

 

EVENT 6: MENS SENIOR II COXED FOURS

    14 MAIDENHEAD RC A                                               )RACE  70

                                                                     ) FINAL

    15 MAIDENHEAD RC B                                               ) 13.54 

 

EVENT 7: MENS SENIOR III COXED FOURS

    16 BURWAY RC                                           )RACE  35

                                                           ) S/FINAL

    17 PUTNEY TOWN RC                                      ) 10.42   )RACE  81

                                                                     ) FINAL

    18 THAMES TRADESMEN‘S RC                               )RACE  24 ) 14.27 

                                                           ) S/FINAL )

    19 MAIDENHEAD RC                                       ) 10.09 

 


 

EVENT 8: MENS SENIOR IV COXED FOURS

    20 VESTA RC                                  )RACE  20

                                                 ) HEAT 1

    21 BURWAY RC                                 )  9.57   )RACE  59

                                                           ) S/FINAL

    22 WEYBRIDGE R C                             )RACE  21 ) 11.54   )

                                                 ) HEAT 2  )         )

    23 MAIDENHEAD RC                             ) 10.00             )RACE 105

                                                                     ) FINAL

    24 STAINES BC                                   BYE    )RACE  60 ) 15.39 

                                                           ) S/FINAL )

    25 THAMES TRADESMEN‘S RC                        BYE    ) 11.57 

 

EVENT 9: MENS NOVICE COXED FOURS

    26 ETON EXCELSIOR RC               )RACE   9

                                       ) HEAT 1

    27 PUTNEY TOWN RC                  )  9.24   )RACE  49

                                                 ) HEAT  2

    28 VESTA RC B                         BYE    ) 11.24   )

       (B)                                       )         )RACE  84

                                                           ) S/FINAL

    29 MAIDENHEAD RC                      BYE    )RACE  31 ) 14.36   )

                                                 ) HEAT  3 )         )

    30 PARRS PRIORY RC                    BYE    ) 10.30             )RACE 116

                                                                     ) FINAL

    31 VESTA RC A                         BYE    )RACE  32           ) 16.12 

                                                 ) HEAT  4           )

    32 STAINES BC                         BYE    ) 10.33   )RACE  68 )

                                                           ) S/FINAL )

    33 WEYBRIDGE R C                      BYE    )RACE  33 ) 13.48 

                                                 ) HEAT  5 )

    34 BURWAY RC                          BYE    ) 10.36 

 

EVENT 10: WOMENS SENIOR II COXED FOURS

    35 PUTNEY TOWN RC                                                )RACE  61

                                                                     ) FINAL

    36 ETON EXCELSIOR RC                                             ) 12.00 

 

EVENT 11: WOMENS SENIOR IV COXED FOURS

    37 KINGSTON RC                                         )RACE  27

                                                           ) S/FINAL

    38 STAINES/ROYAL HOLLOWAY                              ) 10.18   )RACE 120

                                                                     ) FINAL

    39 STAINES BC                                             BYE    ) 16.24 

 

EVENT 12: WOMENS NOVICE COXED FOURS

    40 WEYBRIDGE LADIES A R C                    )RACE  11

                                                 ) HEAT 1

    41 STAINES BC                                )  9.30   )RACE  46

                                                           ) S/FINAL

    42 PARRS PRIORY RC                           )RACE  10 ) 11.15   )

                                                 ) HEAT 2  )         )

    43 PUTNEY TOWN RC                            )  9.27             )RACE  76

                                                                     ) FINAL

    44 THAMES RC                                    BYE    )RACE  36 ) 14.12 

                                                           ) S/FINAL )

    45 UBIVERSITY OF SURREY                         BYE    ) 10.45 

 

EVENT 13: MENS VET B COXED FOURS

    46 STAINES BC                                                    )RACE 127

                                                                     ) FINAL

    47 STAINES BRITISH AIRWAYS                                       ) 16.45 

 

EVENT 14: MENS VET ‘C’ COXED FOURS

    48 THAMES RC                                                     )RACE  77

                                                                     ) FINAL

    49 STAINES BC                                                    ) 14.15 

 

EVENT 15: MIXED SENIOR II COXED FOURS

    50 PUTNEY TOWN RC                                                )RACE  57

                                                                     ) FINAL

    51 ROYAL HOLLOWAY B C                                            ) 11.48 

 

EVENT 16: MENS SENIOR I COXLESS FOURS

    52 MAIDENHEAD RC                                                 )RACE  82

                                                                     ) FINAL

    53 PARRS PRIORY RC                                               ) 14.30 

 

EVENT 17: MENS SENIOR II COXLESS FOURS

    54 POPLAR BLACKWALL & DIST RC                          )RACE  28

                                                           ) S/FINAL

    55 PARRS PRIORY RC A                                   ) 10.21   )

       (A)                                                 )         )RACE  71

                                                                     ) FINAL

    56 PARRS PRIORY RC B                                      BYE    ) 13.57 

       (B) 

 

EVENT 18: VETERAN ‘C‘ COXLESS FOURS

    57 QUINTIN BC                                                    )RACE  42

                                                                     ) FINAL

    58 POPLAR BLACKWALL & DIST RC                                    ) 11.03 

 

 

EVENT 19: MENS SENIOR II COXLESS PAIRS

    59 STAINES BC                                          )RACE  23

                                                           ) S/FINAL

    60 MAIDENHEAD RC                                       ) 10.06   )RACE  53

                                                                     ) FINAL

    61 PARRS PRIORY RC                                        BYE    ) 11.36 

 

EVENT 20: WOMENS SENIOR II COXLESS PAIR

    62 KINGSTON RC                                                   )RACE  75

                                                                     ) FINAL

    63 THAMES TRADESMEN‘S RC                                         ) 14.09 

 

EVENT 21: MENS SENIOR II DOUBLE SCULLS

    64 LONDON RC/TTRC                                      )RACE  62

                                                           ) S/FINAL

    65 ARDINGLY/CANTERBURY COMP                            ) 13.30   )RACE 114

                                                                     ) FINAL

    66 MAIDENHEAD RC                                          BYE    ) 16.06 

 

EVENT 22: MENS SENIOR III DOUBLE SCULLS

    67 STAINES BC                                                    )RACE  95

                                                                     ) FINAL

    68 PUTNEY TOWN RC                                                ) 15.09 

 

EVENT 23: WOMENS SENIOR II DOUBLE SCULLS

    69 WEYBRIDGE LADIES A R C                                        )RACE  56

                                                                     ) FINAL

    70 SAS ROKLUBBEN                                                 ) 11.45 

 

EVENT 24: WOMENS SENIOR III DOUBLE SCULLS

    71 PUTNEY TOWN RC B                                    )

       (G WOOLRYCH)                                        )RACE  54

                                                           ) S/FINAL

    72 ARDINGLY R C                                        ) 11.39   )RACE  85

                                                                     ) FINAL

    73 MAIDENHEAD RC                                       )RACE  34 ) 14.39 

                                                           ) S/FINAL )

    74 PUTNEY TOWN RC A                                    ) 10.39 

       (J E SKIPPER)                  

EVENT 25: WOMENS NOVICE DOUBLE SCULLS

    75 STAINES BC                                          )RACE  89

                                                           ) S/FINAL

    76 PUTNEY TOWN RC                                      ) 14.51   )RACE 121

                                                                     ) FINAL

    77 MAIDENHEAD RC                                       )RACE  90 ) 16.27 

                                                           ) S/FINAL )

    78 WEYBRIDGE LADIES A R C                              ) 14.54 

EVENT 26: MIXED SENIOR II DOUBLE SCULLS

79 ETON EXCELSIOR RC                                   )RACE  39

                                                       ) S/FINAL

80 KINGSTON/PARRS PRIORY COMP                          ) 10.54  )RACE  73

                                                                     ) FINAL

     81 SAS ROKLUBBEN                                        BYE     ) 14.03 

 

EVENT 27: MIXED NOVICE DOUBLE SCULLS

    82 PUTNEY TOWN RC                                                )RACE 123

                                                                     ) FINAL

    83 MAIDENHEAD RC                                                 ) 16.33 

 

EVENT 28: MENS SENIOR I SCULLS

    84 BURWAY RC                                           )

       (S BIDDLE)                                          )RACE  63

                                                           ) S/FINAL

    85 WALTON RC                                           ) 13.33   )

       (WINTER)                                            )         )RACE 115

                                                                     ) FINAL

    86 FARMER BOAT CLUB                                    )         ) 16.09 

       (COPHAM)                                            )RACE  64 )

                                                           ) S/FINAL )

    87 THAMES TRADESMEN‘S RC                               ) 13.36 

(HOSLING)                      

EVENT 29: MENS SENIOR II SCULLS

    88 THAMES TRADESMEN‘S RC A                   )

       (HOSLING)                                 )RACE  15

                                                 ) HEAT 1

    89 MAIDENHEAD RC                             )  9.42   )

       (E OXLADE)                                )         )RACE  51

                                                           ) S/FINAL

    90 MOLESEY BC                                )         ) 11.30   )

       (C BOWMAN)                                )RACE  16 )         )

                                                 ) HEAT 2  )         )

    91 WALTON RC                                 )  9.45             )

       (WINTER)                                  )                   )RACE 104

                                                                     ) FINAL

    92 ARDINGLY R C                              )                   ) 15.36 

       (STAFFORD)                                )RACE  17           )

                                                 ) HEAT 3            )

    93 THAMES TRADESMEN‘S RC B                   )  9.48   )         )

       (C FERRIS)                                )         )RACE  52 )

                                                           ) S/FINAL )

    94 BURWAY RC                                    BYE    ) 11.33 

 (S BIDDLE)                     


 

EVENT 30: MENS SENIOR III SCULLS

    95 MAIDENHEAD RC A                           )

       (W MACGREGOR)                             )RACE  12

                                                 ) HEAT 1

    96 THAMES TRADESMEN‘S RC B                   )  9.33   )

       (A SAGE)                                  )         )RACE  50

                                                           ) S/FINAL

    97 MAIDENHEAD RC B                           )         ) 11.27   )

       (P KING)                                  )RACE  13 )         )

                                                 ) HEAT 2  )         )

    98 CANTERBURY PILGRIMS R C                   )  9.36             )

       (COWDEROY)                                )                   )RACE 103

                                                                     ) FINAL

    99 LONDON RC                                    BYE    )         ) 15.33 

       (J WHEELER)                                         )RACE  40 )

                                                           ) S/FINAL )

   100 THAMES TRADESMEN‘S RC A                      BYE    ) 10.57 

 (L HOWELL)                     

EVENT 31: MENS NOVICE SCULLS

   101 FURNIVAL SCULLING CLUB B        )

       (R CLISSOLD-VASEY)              )RACE   8

                                       ) HEAT 1

   102 ARDINGLY R C                    )  9.21   )

       (WILKINS)                       )         )RACE  48

                                                 ) HEAT  4

   103 PUTNEY TOWN RC A                )         ) 11.21   )

       (P EVERSON)                     )RACE   6 )         )

                                       ) HEAT 2  )         )

   104 MAIDENHEAD RC A                 )  9.15             )

       (B GORTON)                      )                   )RACE  83

                                                           ) S/FINAL

   105 STAINES BC                      )                   ) 14.33   )

       (T GOLDSWAIN)                   )RACE   7           )         )

                                       ) HEAT 3            )         )

   106 TIDEWAY SCULLERS SCHOOL         )  9.18   )         )         )

       (T HOWE)                        )         )RACE  47 )         )

                                                 ) HEAT  5 )         )

   107 MAIDENHEAD RC C                    BYE    ) 11.18             )

       (R PETERS)                                )                   )RACE 113

                                                                     ) FINAL

   108 MAIDENHEAD RC B                    BYE    )                   ) 16.03 

       (R KING)                                  )RACE  18           )

                                                 ) HEAT  6           )

   109 FURNIVAL SCULLING CLUB A           BYE    )  9.51   )         )

       (S GIBBONS)                               )         )RACE  55 )

                                                           ) S/FINAL )

   110 PUTNEY TOWN RC B                   BYE    )         ) 11.42 

       (B R DAY)                                 )RACE  19 )

                                                 ) HEAT  7 )

   111 THAMES TRADESMEN‘S RC              BYE    )  9.54 

       (F TOWNSEND)                   

 

EVENT 32: WOMENS SENIOR II SCULLS

   112 BURWAY RC                                           )

       (L COLLINS)                                         )RACE  37

                                                           ) S/FINAL

   113 STAINES BC                                          ) 10.48   )

       (S GOLDSWAIN)                                       )         )RACE  72

                                                                     ) FINAL

   114 ETON EXCELSIOR RC                                   )         ) 14.00 

       (NAGELE)                                            )RACE  38 )

                                                           ) S/FINAL )

   115 DART-TOTNES ARC                                     ) 10.51 

 (A INKSTER)                     

EVENT 33: WOMENS SENIOR III SCULLS

   116 PUTNEY TOWN RC B                          )

       (G WOOLRYCH)                              )RACE  22

                                                 ) HEAT 1

   117 BURWAY RC                                 ) 10.03   )

       (L COLLINS)                               )         )RACE  67

                                                           ) S/FINAL

   118 ARDINGLY R C                                 BYE    ) 13.45   )

       (SMITH)                                             )         )RACE  99

                                                                     ) FINAL

   119 MAIDENHEAD RC                                BYE    )         ) 15.21 

       (G BRACE)                                           )RACE  69 )

                                                           ) S/FINAL )

   120 PUTNEY TOWN RC A                             BYE    ) 13.51 

 (J E SKIPPER)                  

 

EVENT 34: WOMENS NOVICE SCULLS

   121 MAIDENHEAD RC                   )

       (V INNES)                       )RACE   1

                                       ) HEAT 1

   122 FURNIVAL SCULLING CLUB B        )  9.00   )

       (V GIBBONS)                     )         )RACE  43

                                                 ) HEAT  6

   123 WEYBRIDGE LADIES A R C B        )         ) 11.06   )

       (C HAZELWOOD)                   )RACE   3 )         )

                                       ) HEAT 2  )         )

   124 VESTA RC                        )  9.06             )

       (MILLARD)                       )                   )RACE  79

                                                           ) S/FINAL

   125 WEYBRIDGE LADIES A R C A        )                   ) 14.21   )

       (R WESTBROOK)                   )RACE   4           )         )

                                       ) HEAT 3            )         )

   126 STAINES BC A                    )  9.09   )         )         )

       (C GOLDSWAIN)                   )         )RACE  44 )         )

                                                 ) HEAT  7 )         )

   127 STAINES BC B                    )         ) 11.09             )

       (J HAWKES)                      )RACE   2 )                   )

                                       ) HEAT 4  )                   )

   128 PUTNEY TOWN RC                  )  9.03                       )

       (K BARNOUIN)                    )                             )RACE 110

                                                                     ) FINAL

   129 THAMES TRADESMEN‘S RC           )                             ) 15.54 

       (M COURT)                       )RACE   5                     )

                                       ) HEAT 5                      )

   130 WEYBRIDGE LADIES A R C C        )  9.12   )                   )

       (R SMITH)                       )         )RACE  45           )

                                                 ) HEAT  8           )

   131 FURNIVAL SCULLING CLUB A           BYE    ) 11.12   )         )

       (E DIRKS)                                 )         )RACE  80 )

                                                           ) S/FINAL )

   132 BARNES BRIDGE LADIES R C           BYE    )         ) 14.24 

       (R TWENTYMAN)                             )RACE  14 )

                                                 ) HEAT  9 )

   133 ETON EXCELSIOR RC                  BYE    )  9.39 

       (KERR)                         

 

EVENT 35: VETERAN ‘B/C’ SCULLS

   134 PUTNEY TOWN RC                            )

       (B R DAY)                                 )RACE  29

                                                 ) HEAT 1

   135 TIDEWAY SCULLERS SCHOOL                   ) 10.24   )

       (T HOWE)                                  )         )RACE  93

                                                           ) S/FINAL

   136 FARMER BOAT CLUB                          )         ) 15.03   )

       (COPHAM)                                  )RACE  30 )         )

                                                 ) HEAT 2  )         )

   137 WALTON RC                                 ) 10.27             )

       (WINTER)                                  )                   )RACE 125

                                                                     ) FINAL

   138 CANTERBURY PILGRIMS R C                      BYE    )         ) 16.39 

       (COWDEROY)                                          )RACE  74 )

                                                           ) S/FINAL )

   139 MARLOW RC                                    BYE    ) 14.06 

(R ROBERTSON)                  

EVENT 36: VETERAN ‘E/F’ SCULLS

   140 WEYBRIDGE R C B                                     )

       (P MORLEY)                                          )RACE  25

                                                           ) S/FINAL

   141 MAIDENHEAD RC                                       ) 10.12   )

       (J ADAMS)                                           )         )RACE  58

                                                                     ) FINAL

   142 WEYBRIDGE R C A                                     )         ) 11.51 

       (R EDWARDS)                                         )RACE  26 )

                                                           ) S/FINAL )

   143 MOLESEY BC                                          ) 10.15 

       (M BRANDON ‘F’)                

 

click here to go to Staines Boat Club web site